#Návrh rozvaděče Jak vyřešit rozvaděče bez dokumentace s pomocí aplikace Návrh rozvaděče.cz

V praxi revizní technici velmi často naráží na rozvaděčové skříně, u kterých není dokumentace a ani výrobní štítek, podle kterého by bylo možné vyhledat alespoň výrobce rozvaděče (pokud ještě existuje). V lepším případě dokumentace sice existuje, ale neodpovídá reálnému stavu. U malých domů a bytů je také běžná elektromontážní praxe „my to uděláme a vy to potom nakreslete“, k čemuž pak nikdy nedojde.

Majitelé a provozovatelé pak při odhalení takového rozvaděče vytváří na revizní techniky tlak, aby to „nějak“ udělali. Pokud nejsou v rozvaděči přístroje od stejného výrobce (jak tomu ve většině případů bývá), nelze ani využít projektové programy konkrétních výrobců pro nové provedení ověření návrhu.

S pomocí aplikace Návrh rozvaděče.cz (www.navrh-rozvadece.cz) mohou i sami revizní technici nabídnout řešení problémových rozvaděčů, tedy vytvoření nové dokumentace včetně výrobního štítku dle aktuálního stavu.

Aplikace Návrh rozvaděče.cz po naklikání daných přístrojů a jejich zapojení provede fyzikální výpočet nejhoršího možného tepelného zatížení a zkontroluje, zda-li mu daná skříň vyhovuje. Provozovatel tak bude mít jistotu, že rozvaděč není požární hrozbou.  Pokud je vše v pořádku vygeneruje veškerou potřebnou dokumentaci včetně výrobního štítku do souborů PDF, které jsou následně odeslány na zvolený email a jsou také snadno k dispozici komukoliv v budoucnu na odkazu a QR kódu uvedeném na výrobním štítku.

V současné době se v aplikaci nachází přibližně 1000 typů skříní a** 6000 typů přístrojů od různých výrobců.** Další přibývají na základě požadavků každý měsíc. Není třeba stahovat žádný program, vše funguje přímo v prohlížeči.

Podrobný návod na vytvoření dokumentace k existujícím rozvaděčům

  1. Na počítači v prohlížeči Chrome nebo Firefox přejděte na web www.navrh-rozvadece.cz a klikněte na tlačítko Sestavit nový rozvaděč
  2. Naklikejte konkrétní přístroje a jejich zapojení přesně dle existujícího rozvaděče.

Okno s přístroji a jejich zapojení ve stávajícím rozvaděči

  1. Aplikace vypočítá tepelné ztráty přístrojů přesně dle daného zapojení a nabídne vhodné skříně. Najděte v nabídce přesné označení skříně použité v reálném rozvaděči.

Okno s nabídkou výběru skříní

4. Pokud je u dané skříně napsáno, že nevyhovuje tepelnému zatížení, není možné tento rozvaděč v daném stavu legalizovat. Je třeba změnit skříň případně odebrat z rozvaděče některé přístroje, jinak hrozí riziko požáru!

5. Pokud je tepelná odolnost dané skříně v pořádku, objeví se u skříně tlačítko Vybrat. Klikněte na něj.

  1. Na další obrazovce přetáhněte čelní pohledy přístrojů přesně do pozic dle skutečného rozvaděče

Obrazovka s rozmístěním přístrojů dle skutečného rozvaděče

  1. V posledním kroku doplňte údaje o firmě

Obrazovka s doplněním údajů o firmě

  1. Obratem Vám na email přijde následující dokumentace:
  • Obecné informace
  • Charakteristiky rozhraní
  • Schémata
  • Montážní pokyny
  • Protokol o kusovém ověřování
  • Výrobní štítek s QR kódem
  • ES prohlášení o shodě
  • Návod na použití
  • Poptávka se seznamem přístrojů pro předložení ve Vašem velkoobchodě

Automaticky vytvořená dokumentace dle platných norem

Stažení dokumentace k rozvaděči přímo z odkazu na výrobním štítku

Součástí dokumentů, které obdržíte na email je i výrobní štítek, který obsahuje unikátní odkaz (+ QR kód se stejným odkazem) na speciální stránku, která je automaticky vytvořena individuálně pro každý rozváděč sestavený pomocí aplikace Návrh rozvaděče.cz.

Vygenerovaný výrobní štítek s QR kódem

Na této stránce naleznete pro kontrolu výrobní štítek rozvaděče (např. pro opětovný tisk poškozeného štítku) a také odkazy na PDF dokumenty ke stažení. Přímo v terénu tak může revizní technik nebo jiný elektroodborník stáhnout schémata zapojení a podle něj porovnat aktuální stav s dokumentací, dále charakteristiky rozhraní a případně kontakt na firmu, která rozvaděč vytvářela

Video návod na načtení QR kódu pomocí libovolného chytrého telefonu naleznete na našem YouTube kanále: https://www.youtube.com/BONEGAsro/

Snadné získání nové dokumentace po úpravě rozvaděče

Potřebujete-li přidat do rozvaděče nový přístroj nebo naopak některý odebrat, není potřeba sestavovat celý rozvaděč znovu. Na výrobním štítku naleznete výše popsaný unikátní odkaz na stránku vytvořenou přímo pro tento konkrétní rozvaděč.

Obrazovka s tlačítkem Vytvořit nový rozvaděč se stejnými přístroji

Kliknutím na tlačítko Vytvořit nový rozvaděč se stejnými přístroji se načte stránka pro editaci schématu zapojení se stejnou konfigurací jako původní rozvaděč (včetně uživatelských popisků). Přístroje je možné libovolně přidat, odebrat či upravit jejich jmenovité hodnoty. Snadno tak vytvoříte legislativou požadovanou dokumentaci pro de facto nový rozvaděč včetně nového výrobního štítku.

Cena

Cena za vygenerování dokumentace se odvíjí od počtu zabraných modulů v rozvaděči. Moduly zabrané přístroji BONEGA jsou zdarma. Dokumentace k rozvaděčům složených pouze z přístrojů BONEGA je tedy vždy zdarma. Cena za modul zabraný jinými přístroji činí 12 Kč, minimální cena za dokumentaci je v takovém případě 240 Kč. Platbu lze provést bankovním převodem i platební kartou.

Nenašli jste v aplikaci potřebné přístroje nebo skříně?

V případě chybějících přístrojů a skříní v naší databázi nás kontaktujte na emailu roman.hudecek@bonega.cz. Databázi na základě požadavků praxe neustále rozšiřujeme.

Přidejte se do připravované databáze revizních techniků na www.navrh-rozvadece.cz

V blízké době plánujeme spuštění veřejné databáze revizních techniků, kteří používají aplikaci Návrh rozvaděče.cz nejen k výše uvedenému řešení problémových rozvaděčů. Pokud si přejete být v databázi uvedeni, vyplňte prosím formulář na adrese www.navrh-rozvadece.cz/revizni-technici.

Mohlo by vás také zajímat ...

  • Automatické nahazovače, které jsme nedávno představili jsou již naskladněny a plně v prodeji. Pokud jste ještě neviděli, nahráli jsme na náš YouTube kanál video s vysvětlením jejich funkce: https://www.youtube.com/watch?v=WoHPZwf6UbQ. Koncová cena jednomodulového automatické nahazovače je 1780 Kč, pro získání obchodních podmínek a nákupní ceny pro vás nás neváhejte kontaktovat.
  •  V poslední době evidujeme také výrazně zvýšený zájem o jednomodulové 6 kA proudové chrániče s nadproudovou ochranou (RCBO). Tato kombinace jističe a proudového chrániče v rozměrech klasického jednomodulového jističe přináší vyšší bezpečnost a snazší hledání poruchy bez nutnosti použít a tedy i platit větší rozvaděč. Díky příznivé ceně (od 475 Kč pro koncové zákazníky) se nyní vyplatí okruhy chránit jističem a chráničem zároveň (např. světelné okruhy, které musí mít dle nové legislativy oddělenou ochranu). Pro získání obchodních podmínek a nákupních cen pro vás nás neváhejte kontaktovat.